Aktuality

Ovplyvňujú náš život čierne skládky?

Čo je čierna skládka?
             Čierna skládka je miesto, kde sa nachádza nezákonne umiestnený odpad. Čiernej skládke sa bežne hovorí aj neriadená skládka. Tento typ skládok nám vznikal v minulosti, najviac v okolí vodných tokov (veď príde väčšia voda a odpad zobere). Najsmutnejšie je, že tento typ skládok stále pretrváva v ľudských hlavách a obyvatelia vyhadzujú odpad hlava nehlava - kade tade po prírode, po potokoch, po lese, po riekach bez úcty k prírode a životnému prostrediu. Tieto skládky sú voľne prístupné pre deti a pre živočíchov čo predstavuje veľké nebezpečenstvo, pretože na týchto skládkach sa nájde často aj nebezpečný odpad. Spojenie nebezpečného odpadu s odpadom ostatným a biologickým odpadom sa stáva nebezpečné. Znečisťujú sa povrchové a podpovrchové vody, môže dôjsť k šíreniu rôznych druhov chorôb, rozmnožovanie parazitov a šírenie inváznych druhov rastlín. Pri vysokom výskyte biologického odpadu môže dochádzať k samovznieteniu a zapáleniu a následne k šíreniu nepríjemného zapáchajúceho dymu, ktorý je škodlivý pre človeka ale aj živočíchov.  
              Odstraňovanie takýchto skládok je veľmi problémové, pretože odstránenie takejto skládky je finančne náročné. Taktiež v našej krajine pretrváva veľká neochota ľudí poukázať na spoluobčanov, ktorí znečisťujú životné prostredie týmto spôsobom. Environmentálne povedomie občanov našej krajiny je veľmi nízke. Veľmi často sa stáva, že po zlikvidovaní čiernej skládky ju občania opätovne začnú vytvárať.
              Je na zamyslenie každého z nás, v akej krajine chceme žiť. Či v čistej, peknej a hlavne zdravej krajine alebo v špinavej, chorej a bezohľadnej! Je to v každom z nás. Spoločne dokážeme veľké veci, len musí byť vôľa. Vždy je to o rozhodnutí. Ak aj chcete žiť v špinavom a chorom prostredí myslite na svoje deti a na generácie, ktoré prídu po nás – aký obraz im zanecháme. A ak si niekto myslí, že čierna skládka pri potoku ho neovplyvňuje tak sa veľmi míli. Pretože každému sa to vráti v inej a ešte horšej podobe, napr. v znečistenej vode vo vlastnej studni, alebo znečisteným ovzduším – vzduch musí dýchať každý a stále, rôzne alergie u detí ale aj u dospelých....
               A aby toho nebolo málo, tak pokuty v novom zákone o odpadoch č. 79/2015 Z. z. určujú, že za nezákonne umiestnený odpad – čiernu skládku obec zaplatí od 4000 € do 350 000 € . Chcete v obci radšej nový chodník alebo ihrisko alebo čiernu skládku a platiť pokuty?

 Spracovala:

                                        Ing. Dominika Ďurišová
                               konateľka spoločnosti OPŽP SK, s.r.o.
 Tel.: +421 918 867 399
 E-mail: info@opzpsk.sk
 Web: opzpsk.sk

Aj toto je čierna skládka. Patrí pokosená tráva do potoka?

Kalendár:

Júl 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
meniny má: Margita

Virtuálny cintorín:

Prehľad noviniek:

Počasie na Slovensku:

Kurzový lístok







Odborný register firiem pre VUC a štátnu správu