Šport

Podobne ako v iných obciach aj v Pucove sa v minulosti športovalo príležitostne. Hrával sa futbal, stolný tenis alebo sa lyžovalo. Povinosti.  pri hospodárstvach nedávali veľké príležitosti na šport.

Najsilnejšia kapitola novodobého športového diania v Pucove sa začala písať v roku 1977. Skupinka nadšencov sa rozhodla vytvoriť aspoň provizórne podmienky pre ľadový hokej. Príležitosť pre vytvorenie prírodnej hrádze sa naskytla pri prácach na stavbe prvej haly v Ráztokách. Vznikla tu malá vodná plocha, ktorú sa podarilo rozšíriť za pomoci mechanizmov novovzniknutého JRD. Historickým je dátum 13. 12. 1977, keď buldozér začal zväčšovať plochu na klzisko. Deväť mladých ľudí (Ján Bečka, Marián Bečka, František Benčík, Cyril Ďaďo, Ján Ďaďo, Vladimír Dauda, Ľudovít Sojčák, Jozef Ustaník, Milan Mihulec) vtedy začalo s tréningami trikrát do týždňa.

Už 15. 1. 1978 sa v Pucove konal športový deň. Prišli aj hostia z Pribiša a Pokryváča. Prehra s Pribišom 1 : 10 bolela, no remíza s Pokryváčom nebol najhorší výsledok. Posledný hokejový zápas v zime 1977/1978 sa hral 19. 2. 1978 proti Pribišu. Výhra hokejistov Pucova 7 : 5 bola dôstojným zakončením sezóny, od ktorej sa začali odvíjať neskoršie ich úspechy. Roztopením ľadu vo februári 1978 skončila síce hokejová sezóna, no začali práce okolo prípravy ihriska na ďalšiu sezónu.

S prácami na ihrisku sa začalo 29. 9. 1978 za zlého počasia. JRD dalo buldozér, ktorý na úpravách pracoval niekoľko dní. Od 17. 10. 1978 sa pracovalo na drevených mantineloch. 13. 11. 1978 z JRD previezli na ihrisko chatku. Prvý zápas sa na novom ľade hral 6. 1. 1979 s Pribišom a v ten istý deň aj s Pokryváčom. Obidva zápasy Pucov prehral. Víťazstvo prišlo až v treťom zápase 21. 1. 1979 s Pokryváčom. V jeseni 1979 sa dobudovávalo vybavenie ihriska a predovšetkým získavali finančné prostriedky brigádami na JRD.

Rok 1980 bol určitým medzníkom v rozvoji športu, hlavne ľadového hokeja v obci. Hokejisti Pucova dostali ponuku zapojiť sa do súťaže v okrese Liptovský Mikuláš. Museli však byť organizovaní v telovýchovnej jednote. Z toho dôvodu 3. 10. 1980 Cyril Ďaďo a spol. požiadal Československý zväz telesnej výchovy o založenie Telovýchovnej jednoty v Pucove. Okresný výbor Československého zväzu telesnej výchovy v Dolnom Kubíne už 15. 10. súhlasil so založením Telovýchovnej jednoty s názvom Signál. Zapojením sa do súťaže v Liptovskom Mikuláši sa Pucov začal dostávať do povedomia širšej verejnosti. Celú Oravu v hokeji zastupoval len Pucov, dedinka medzi kopcami. Ani Dolný Kubín a ani ostatné oravské mestá to vtedy nedokázali.

Prvá sezóna v súťaži bola ťažká. Málo skúseností z takýchto súťaží. Prehry boleli, no často bývali len tesné.

 

11. 1. a 12. 1. 1981 sa majstrovské turnajové zápasy konali priamo v Pucove, a to bola veľká udalosť.

V zime 1981 – 1982 už druhú sezónu hrali hokejisti Pucova v II. triede majstrovstiev okresu Liptovský Mikuláš. Dosahovali striedavé výsledky.

Na hokejovú sezónu 1984 – 1985 sa v Pucove začali pripravovať už v lete 1984. Výbor TJ Signál 4.7. schválil rekonštrukciu štadión. Bolo nevyhnutné zväčšiť ľadovú plochu, vybetónovať obrubníky a zhotoviť nové mantinely. Zo samotnými prácami sa začalo 8.8.

V novinách ORAVA zo dňa 5.3.1986 sa pri hodnotení mužstiev môžeme o Pucove dočítať: „Na prvom mieste sa umiestnil a majstrom okresu na rok 1986 sa stal Signál Pucov. Zaslúžene. Počas celej sezóny podával najstabilnejšie výkony a niektoré jeho zakopnutia boli viac – menej dielom subjektívnych príčin, ako výkonnostného výpadku. Mužstvo hrá rýchly hokej s tvrdou streľbou na bránu a celoklziskovým forčekingom. V bráne je jednotkou Jozef Žákovič, ktorý chytal celú sezónu výborne. Pred ním na seba svojimi výkonmi upozornil Ján Bečka, Ľudovít Sojčák a František Benčík. V útoku veľmi dobre hrali Ing. Slavomír Povala, Ján Povala a Marián Bečka. Pucovci majú postavené nové klzisko s umelým osvetlením,ktoré umožňuje tréning aj vo večerných hodinách. Mužstvo vedú Cyril Ďaďo a Ján Slivčák.“ K takémuto hodnoteniu netreba viac dodávať, ba len toľko, že Pucov bol vysoko hodnotený aj na Okresnej konferencii ľadového hokeja v Dolnom Kubíne 18.3.1986.

V marci 1993 sa hokejisti TJ Signál stali víťazmi stredoslovenskej hokejovej divízie. Kapitán Ing. Slavomír Povala prevzal pohára a hráči medaily. Hokejové stretnutia, ktoré sa hrali na prírodnom ľade v Pucove, mali vysokú úroveň. Nebola to len ľadová plocha a celková organizácia, ale aj diváci, ktorí zápasy navštevovali v hojnom počte. Aj táto dobrá atmosféra prispela k víťazstvu nad favorizovanou Mičinou na domácom ľade v predposlednom kole Stredoslovenskej divízie. Vtedy sa Pucov dostal do vedenia súťaže a túto priečku si udržal aj v poslednom zápase.

V priebehu rokov sa aj v hokeji v Pucove kadečo udialo. Tento šport sa však v obci nezmazateľne zapísal do diania tých čias. Treba veriť, že sa nájdu nasledovníci a nadviažu na tie slávne časy pucovského hokeja.

V roku 1982 sa okrem hokeja v Pucove organizovali aj iné podujatia. V máji to bola cykloturistická túra Pucov – Kubínska hoľa a Pucov – Banská Bystrica a 18.7. sa konal športový deň.

Aktuality o športe si pozrite na: www.sportuj.tym.sk/pucov.php

Kalendár:

Júl 2017
Po Ut St Št Pi So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
meniny má: Margita

Virtuálny cintorín:

Prehľad noviniek:

Počasie na Slovensku:

Kurzový lístok







Odborný register firiem pre VUC a štátnu správu